A testbeszéd sokat segít saját magunk és mások megismerésében. Az ember mozdulata, pillantása, gesztusa fontos információforrás. Szinte mindent elárulnak az illető hangulatáról, gondolatairól, érzelmeiről, amelyeket nem rejthetünk el, hiszen akaratlanul is "ránk van írva". Minden esetben igen hasznos lehet ahhoz, hogy minél több információt legyünk képesek összegyűjteni valamiről vagy/és valakiről. Ezért érdemes időt fordítani a non verbális kommunikáció tanulmányozására és olvasni a felénk érkező jelekből. Kiváltképpen, ha bizonytalanságot érzünk annak valódiságáról.
Pszichológusok szerint érzéseinkre, magatartásunkra vonatkozó vélemény 7 százalékban az elmondottak, 38 százalékban hangunk és 55(!) százalékban arckifejezésünk alapján alakul ki. A testbeszédben a jelek 3 főcsoportját különböztetik meg: a negatív, a bizonytalanságot kifejező és a pozitív jeleket. A negatív jelek nem feltétlenül ellenséges hozzáállást jelentenek, kifejezhetik a félelmet is. Öt csatornából - arc, kar, kéz, láb, testtartás - lehet ezeket a jeleket "fogni". A kutatók szerint akár 1 millió jelzésféle létezik!
1. Intim zóna - 15-45 cm között:
- a legfontosabb
- az érzelmileg közelállók hatolhatnak csak be ide
- létezik "szoros intim" zóna is, legfeljebb 15 cm-re terjed, és csupán fizikai érintkezés során érhető el
2. Személyes zóna - 46 cm - 1,2 m között:
- koktélpartikon, hivatalos és társas összejöveteleken, baráti találkozókon
3. Társadalmi zóna - 1,2 - 3,6 m között:
- idegenektől (a házhoz érkező mesteremberektől), és mindazoktól, akiket nem ismerünk eléggé
4. Nyilvános zóna - 3,6 m felett:
- ha nagy létszámú csoporthoz beszélünk
Tehát vigyázat! Minden mozdulatunkkal közlünk valamit, amely akaratunktól függetlenül is működik. Mások számára ez érzékelhető és értelmezhető...