Rettegő és gyanakvó világban élek, amelyben az államférfiai időről időre haladékot adnak még az emberiségnek, mintegy hivatalosan bíztatják, hogy még az egyszer bevetheti búzával a földeket, írhat még egy könyvet vagy építhet még egy hidat; ebben a permanens veszélyérzetben telik el élet és munka. Az osztály, amelybe születtem, összemosódik a feltörő osztályokkal, kultúrájának szintje az utolsó húsz esztendőben ijesztően zuhant, a civilizált ember igényérzete kihalóban. Az eszmények, amelyekben hinni tanultam, mint megvetett ócskaságok kerülnek nap mint nap szemétdombra; a nyájösztön rémuralma terjed el az egykori civilizáció óriási területei fölött.
A társadalom, amelyben élek, nemcsak a szellem, csúcsteljesítményei iránt közömbös már, hanem a mindennapok átlagának szellemi stílusával szemben is. A szándék, amely tapinthatóan, érzékelhetően áthatja koromat, kétségbeeséssel tölt el.; a kortársi tömegek átlagízlését, szórakozásaikat és igényeiket megvetem, erkölcsüket kétellyel szemlélem, a korszak technikai és rekordbecsvágyait, melyek csaknem maradéktalanul kielégítik a tömegeket, végzetesnek tartom.
A szellemi ember magányos jelenség, és mindenféle katakombákba kényszerül, mint a középkorban a vandál hódítók elől a betű titkával rejtőző szerzetesek. Az élet minden demonstráló megnyilvánulását félreérthetetlen, tragikus félelemérzet hatja át. Ebben az időben kell élnem és dolgoznom, ahogy lehet. Nagyon nehéz.
Megdöbbenéssel veszem észre néha, hogy hatvanéves emberekhez közelebb érzem magam lélekben és ízlésben, mint a huszonöt évesekhez. S UTOLSÓ PILLANATIG, AMÍG A BETŰT LEÍRNOM ENGEDIK, TANÚSKODNI AKAROK ERRŐL: HOGY VOLT EGY KOR ÉS ÉLT EGY NEMZEDÉK, AMELY AZ ÉRTELEM DIADALÁT HIRDETTE AZ ÖSZTÖNÖK FELETT, S HITT A SZELLEM ELLENÁLLÓ EREJÉBEN, amely fékezni tudja a csorda halálvágyát. Életprogramnak nem sok ez, de nem tudok másként.